
Linkek a témában:
A kihalások története
A Földet benépesítô élôlények sokféleségét a fajok képzôdése és kihalása szabja meg. A kihalás olykor tömeges méreteket ölt, mint napjainkban is. A jelenkori események megértésének egyik kulcsa a múlt ismerete lehet. Kérdés, hogyan lehetett és lehet biztonságban túlélni. Az élôvilág története során sok élôlény végleg eltûnt már bolygónkról. A kihalások mindig hozzátartoztak az evolúció krónikájához, de annyi faj valószínûleg sosem pusztult ki, mint napjainkban. Írásom célja, hogy egy naprakész, és a lehetôségekhez mérten átfogó ismertetés mellett újszerû nézôpontból mutassam be a kihalások történetét.
Sárkánycsontok a Bakonyban
„Kézbe vehető természet” – ez a címe a Magyar Természettudományi Múzeum most megnyílt interaktív kiállításának, amely további állandó tárlatokkal együtt csaknem kétszázmillió forint állami támogatással valósult meg. Magyarország mai területén olyan növény- és állatcsoportok maradványai találhatók, melyek óriási jelentőséggel bírnak az élővilág kutatói számára. Kevesen tudják például, hogy nálunk is vannak őshüllő-maradványok.
Meghatározás
A dinoszauruszok 165 millió éven át uralták a Földet. Elnevezésük a görög 'dinosauria' szóból származik, ami 'félelmetes gyík'-ot jelent. Egyesek közülük elérték a 30 méter magasságot, míg mások csirkeméretűek voltak. 230 millió éve jelentek meg, és állítólag 65 millió évvel ezelőtt kihaltak. Kihalásukat többféleképpen magyarázzák, legnépszerűbb a meteorbecsapódás elmélete.